Chelsea a štěně Deny se zotavují v dočasné péči. Stihne majitele množírny přísný trest?

Odstrašující příklad pro všechny množitele. Tím by se mohla stát kauza 38 kříženců retrívrů, které v otřesných podmínkách v domě ve Dvoře Králové nad Labem držely Jana Tomková a její dcera. Veterináři na ně podali trestní oznámení pro podezření na chov v nevhodných podmínkách. Zřejmě úplně poprvé tak využili nové skutkové podstaty, podle které lze postihovat množírny.

Konkrétní obvinění žen, které smečku držely a množily v domě plném harampádí a výkalů, a trápily ji tak, že psům podle veterinárních inspektorů hrozilo uhynutí zatím nepadlo. Podle policejní mluvčí Magdaleny Vlčkové čekají vyšetřovatelé na zprávy od veterinářů a úředníků. Jasno by mělo být do 14 dnů.

Obalené výkaly

Retrívři, o které se teď stará sedm záchranných spolků a útulků, se zotavují v dočasných péčích. Některým, jako například fence Chelsea (2 až 3) a jejímu štěněti Deny (6 týdnů), se už naštěstí daří lépe. Nebylo to tak ale od začátku. „Dostaly se ke mně v dost špatném stavu. Obě byly obalené výkaly, čtyřikrát jsem je koupala, než se mi to z nich podařilo dostat,“ řekla dočaskářka spolku Home4Pets Adriana Starostová, která o fenku i její štěně teď pečuje.

Nemoci a paraziti

Chelsea a malá Deny nebyly v pořádku ani po zdravotní stránce. Veterinární prohlídka odhalila, že fenka měla všenky a zánět v uších, takže dostala antiparazitika a musela brát také antibiotika. Zdravá nebyla ani Deny, která měla zánět oka. „Podle veterináře má oční vývojovou vadu. V dospělosti bude mít jedno oko menší, což ale půjde operativně opravit. V případě adopce je ale potřeba počítat s vyššími náklady,“ řekla dočaskářka.

Psychické problémy

Chelsea, stejně jako všichni ostatní psi z množírny ve Dvoře Královém, byla zpočátku velmi bázlivá. „Kromě mě k sobě nechtěla nikoho pustit, na každého vytrvale štěkala, z každé návštěvy byla nervózní. Bojí se i na vodítku. První vycházka byla sice relativně v pohodě, na té druhé se ale lekala a měla tendenci couvat domů,“ popsala slečna Adriana s tím, že k adopci bude Chelsea teprve tehdy, až na tom bude psychicky opravdu dobře, což bude až za několik týdnů.

K adopci za 2 týdny

Deny, která si díky svému mládí z množírny naštěstí žádná traumata nenese, bude moci odejít do nového domova za dva týdny. „Představovala bych si pro ni dům se zahrádkou, na kterou je tady u mě zvyklá. Budu pro ni vybírat někoho spolehlivého, aktivního, kdo má už se psy zkušenosti,“ řekla dočaskářka.

 

Sdílet:
Nákupní košík